ambit
25.09.2018

Współczynnik przenikalności cieplnej okna

profil okienny - współczynnik przenikalności cieplnej okna
Współczynnik przenikalności cieplnej to jedno z najważniejszych kryterium wyboru okien do domu. To właśnie on charakteryzuje izolacyjność cieplną i ma bezpośrednie przełożenie, na wysokość rachunków za ogrzewanie Twojego domu. Postaram się przybliżyć co to takiego, co nam daje ten parametr, dlaczego jest tak ważny oraz jak go porównywać.
Mówi się, że to współczynnik odpowiada za to, jak ciepłe będzie wnętrze Twojego domu. Otóż okna o słabych parametrach izolacyjnych powodują zbędne straty ciepła. W praktyce oznacza to wyższe koszty ogrzewania. Czy to jedyny powód dlaczego obecnie kładzie się tak duży nacisk na parametr przenikalności cieplnej?

Co to jest współczynnik przenikalności cieplnej?

Współczynnik przenikania ciepła, czyli Uw mówi nam jakie występują straty ciepła dla danej przegrody cieplnej. W tym wypadku mówimy o współczynniku dla całej konstrukcji okna. Im niższy współczynnik Uw deklaruje producent, tym mniejsze są straty ciepła. Natomiast im jest on wyższy, tym lepsze jest okno w zakresie termoizolacyjności.
Każdy producent deklaruje współczynnik termoizolacyjny swoich okien. Niektórzy mają się czym pochwalić. Dzisiejsze okna osiągają współczynniki bardzo wysokie. Dla przykładu w naszej ofercie znajdziemy okna drewniano-aluminiowe marki Dako ze współczynnikiem Uw = 0,65 W/m²K. Jest to jednak wartość dla okna z pakietem 4-szybowym w rozmiarze referencyjnym (1230 x 1480 mm). Rozmiar okna ma tutaj znaczenie jeżeli chcemy porównać różne produkty.
Dla odmiany, kiedyś standardem był współczynnik Uw = 1,5 W/m²K (!), który w połączeniu z bardzo niedbałym montażem oraz brakiem regulacji, charakteryzował się powiewającymi firankami i nadmierną cyrkulacją powietrza w domu.

Skąd moda na coraz lepsze współczynniki?

Czy to wynika tylko z chęci oszczędności na ogrzewaniu? I tak i nie. Wszyscy chcemy oszczędzać. Dodatkowo nasze chęci oszczędzania stymulowane są przez przepisy. Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe warunki techniczne, które zmieniają wymagane parametry techniczne okien. Zmieniły się wytyczne dotyczące współczynnika przenikania ciepła Uw, który według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury będzie sukcesywnie obniżany.
Przypomnijmy, że od 2014 roku w budynkach można było montować okna fasadowe o współczynniku przenikalności cieplnej Uw nieprzekraczającym 1,3 W/m²K. Natomiast od roku 2017 nastąpiło podniesienie poprzeczki i zmiana tych wymagań na 1,1 W/m²K. Kolejnym etapem będzie wdrożenie zmian w 2021 roku, kiedy wymagane będą parametry Uw = 0,9 W/m²K. Pamiętajmy, że podane wartości dotyczą okna w rozmiarze referencyjnym.
Oznacza to, że wiele produktów dostępnych dzisiaj będzie wymagało dopracowania albo zniknie na zawsze z rynku. Za chwilę dowiemy się, w jaki sposób wybrać najlepszą ofertę i kupić okna zgodne z naszymi oczekiwaniami oraz zgodne z obowiązującymi przepisami. Zanim do tego przejdziemy, dowiedzmy się najpierw skąd bierze się współczynnik.

Jak wyliczyć współczynnik przenikalności cieplnej?

Na termoizolacyjność okna ma wpływ wiele czynników. Są to m.in. ilość szyb, rodzaj gazu wypełniającego pomiędzy szybami, rozmiar okna, grubość szyb, grubość profilu, ilość komór w profilu lub jakość drewna, rodzaj i ilość uszczelek, a także często pomijany sposób montażu. Dowiedz się więcej: Jak wyliczyć współczynnik przenikalności cieplnej?
Na potrzeby niniejszego artykułu, przygotowaliśmy przykładowe wyliczenia dla różnych powierzchni okien. Ciekawostką jest, że dla różnych rozmiarów okien wykonanych technologicznie tak samo, współczynnik będzie zupełnie inny. Posłużymy się teraz przykładem drewnianych okien Dako DDF78, gdzie rozmiar referencyjny (o powierzchni okna 1,82m²) z trzema szybami osiąga parametr Uw = 0,89 W/m²K. Ten sam profil przy innych powierzchniach może osiągać przykładowe parametry:
 • 0,9 m² - 1,2 W/m²K
 • 1,3 m² - 1,0 W/m²K
 • 2,0 m² - 0,98 W/m²K
 • 3,3 m² - 0,96 W/m²K
 • 4,8 m² - 0,89 W/m²K
 • 9,9 m² - 0,85 W/m²K (!)
Na pierwszy rzut oka zauważyć da się, że im większe okno, tym lepsze parametry osiąga. Wynika to z bardzo wysokiej izolacyjności szyby. Nie jest to bezwzględna zasada, gdyż na parametr ma wpływ jeszcze wiele innych czynników - np. sposób otwierania okna, czy okno jest dzielone, a może jest to okno stałe (fix). Szczególnie ostatnia wartość dla nieotwieranej bardzo dużej witryny jest zaskakująca, gdyż osiąga parametry znacznie lepsze od okna referencyjnego.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna?

Jak widać na powyższym przykładzie opracowanym na rzeczywistym projekcie domu, deklarowane parametry udało się osiągnąć dla 2 z 6 okien. Nasi klienci za każdym razem otrzymują pełne zestawienie okien wraz z parametrami przenikalności wyliczonymi dla każdego z okien osobno. Jest to bardzo ważne, gdy zależy nam na najlepszym współczynniku. Możemy dzięki temu dokładnie przyjrzeć się ofercie i ją dodatkowo zoptymalizować. Tam gdzie się da, zmienić konstrukcję lub zastosować cieplejszy pakiet szybowy.
Najczęściej popełniany błąd polega na porównaniu oferty z produktami innego producenta, gdzie każdy produkt bez względu na rozmiar, posiada bardzo wysoki parametr, najczęściej okna referencyjnego. W tym momencie zapala nam się lampka ostrzegawcza - coś tu nie gra. Niestety spotykamy się z takimi wycenami dosyć często.
Zdarzało się nawet, że producent nie podawał parametru przenikalności cieplnej okna, a podawał wyłącznie parametr samej szyby. Dlaczego? Gdyż są to wartości znacznie wyższe. Jak już wiemy, to właśnie szyba ma najlepsze parametry w całym oknie. To właśnie szyba najbardziej przekłada się na wysokie parametry okna. Inwestor nieświadomy wprowadzenia w błąd, myślał że dostał super ofertę na super energooszczędne okna z parametrem 0,6 W/m²K. Szczerze mówiąc, nie wiem czy osiągnięcie takiego parametru dla całego okna jest na dzień dzisiejszy możliwe. W dniu pisania tego artykułu nasze najlepsze okno osiąga parametr 0,65 W/m²K.
Tylko w przypadku gdy oferta na stolarkę posiada zróżnicowane parametry przenikalności cieplnej dla różnych rozmiarów okien, mamy do czynienia z rzetelną ofertą. Warto sprawdzić jak bardzo parametry różnią się od zadeklarowanych. Wartość parametru okna i szyby to dwie zupełnie różne wartości, jeśli jest podana tylko jedna z nich, to również powinna zaświecić nam się lampka ostrzegawcza.

Jesteśmy pewni jakości oferowanych okien

Współczynnik ciepła jest tym, czym kierujesz się przy zakupie okien. My natomiast jesteśmy pewni wysokiej jakości dostarczanych przez nas okien. Warto abyś zwrócił uwagę na okna o wyższym standardzie energetycznym. Wśród okien PVC rekomendujemy okno DPQ-82 thermo o maksymalnej energooszczędności. Jeśli natomiast marzy Ci się klasyka i naturalność i stawiasz na okna drewniane to warto zwrócić uwagę na okna z serii DDF-92 i DDR-92. Z kolei gdy budujesz nowoczesny dom, który będzie wyróżniał się minimalizmem i prostą surową konstrukcją to polecamy okna aluminiowe o znakomitej termice z serii DA-90.

Błędne myślenie - współczynnik a ciepły montaż

Na zakończenie chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na kwestię montażu. Naszym klientom oferujemy okna o wysokich parametrach przenikalności cieplnej. Wiemy, że zależy im na wysokiej izolacyjności. Wierzymy, że wybierając okna wysokiej klasy, zdecydowani są również na profesjonalny ciepły montaż. Dlatego też proponujemy im ciepły montaż z zastosowaniem niezbędnych elementów izolacyjnych.
Największy błąd jaki można popełnić przy zakupie drogich okien, to oszczędzanie na montażu. Jest to błąd na tyle poważny, że zaryzykowałbym stwierdzenie: średniej klasy okna dobrze zamontowane z ciepłym montażem będą cieplejsze niż najcieplejsze okna zamontowane bez ciepłego montażu. Mostki termiczne najczęściej powstają przy łączeniu dwóch różnych materiałów budowlanych, czyli np. pomiędzy ścianą a oknem. Co nam po super oknach, jeśli mostki termiczne dookoła okna powodują wychładzanie pomieszczenia? Właśnie dlatego uważam, że ciepły montaż to podstawa przy oknach energooszczędnych.

Zamów
bezpłatny
pomiar

Zamów bezpłatny pomiar

Zamów bezpłatną konsultację

Zamów bezpłatną konsultację
Zamów bezpłatny pomiar dachu lub stolarki

Potrzebujesz bezpłatny pomiar dachu lub otworów okiennych?
Chcesz się spotkać na budowie i porozmawiać o dachu?
Zostaw kontakt do siebie. Nasz mobilny doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia spotkania.

Wysłanie formularza jest równoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Więcej o zasadach ochrony danych przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Jednocześnie zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 14 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że:

 • 1. Administratorem podanych przez Państwa danych osobowych w powyższym formularzu jest AMBIT Pokrycia Dachowe Adam Zielonkowski Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w Gdańsku, ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk;
 • 2. Z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w Spółce można kontaktować się poprzez adres mail iodo@ambit.gda.pl;
 • 3. Przetwarzanie Państwa danych jest niezbędne do wykonania umowy lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy;
 • 4. Podane przez Państwa dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom niż AMBIT Pokrycia Dachowe Adam Zielonkowski Spółka Komandytowo-Akcyjna oraz podmioty działające pod szyldem "Ambit Pokrycia dachowe" lub pod szyldem "4D Grupa";
 • 5. Podane przez Państwa dane osobowe nie będą przekazywane do Państwa trzeciego;
 • 6. Podane przez Państwa dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody;
 • 7. Mają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;
 • 8. Posiadają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku;
 • 9. Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne.

Zamów bezpłatny pomiar dachu lub stolarki
X
Zamów Bezpłatną Konsultację Online

Potrzebujesz porady dotyczącej dachu, ale brakuje Ci czasu na wizytę?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji online.

Nasi eksperci udzielą profesjonalnych porad i spotkają się z Tobą na platformach takich jak Google Meet, Microsoft Teams, Zoom lub WhatssApp.

Wysłanie formularza jest równoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Więcej o zasadach ochrony danych przeczytasz w naszej
polityce prywatności.

Jednocześnie zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 14 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że:

 • 1. Administratorem podanych przez Państwa danych osobowych w powyższym formularzu jest AMBIT Pokrycia Dachowe Adam Zielonkowski Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w Gdańsku, ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk;
 • 2. Z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w Spółce można kontaktować się poprzez adres mail iodo@ambit.gda.pl;
 • 3. Przetwarzanie Państwa danych jest niezbędne do wykonania umowy lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy;
 • 4. Podane przez Państwa dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom niż AMBIT Pokrycia Dachowe Adam Zielonkowski Spółka Komandytowo-Akcyjna oraz podmioty działające pod szyldem "Ambit Pokrycia dachowe" lub pod szyldem "4D Grupa";
 • 5. Podane przez Państwa dane osobowe nie będą przekazywane do Państwa trzeciego;
 • 6. Podane przez Państwa dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody;
 • 7. Mają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;
 • 8. Posiadają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku;
 • 9. Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne.

Zamów Bezpłatną Konsultację Online

Zamów bezpłatną
konsultację online

Na wszystkie Twoje pytania odpowiedzą nasi eksperci - umów się na rozmowę!

X