Dachówka z posypką przyjęła się w naszym kraju jako pokrycie dachu imitujące łupek drewniany. Szczególnie widoczna jest na dachach domów jednorodzinnych i pensjonatach w górach. Jest to materiał bardzo wdzięczny w obróbce i pozwalający na estetyczne wykonanie trudnych elementów dachu. Ponadto ma wiele zalet, jak np. naturalnie powstrzymuje śnieg przed zsuwaniem się z dachu. Jest to lekkie pokrycie i zarazem bardzo wytrzymałe. Wytrzymuje gradobicia, wichury, a sposób montażu zapewnia nawet bezpieczeństwo podczas trzęsienia ziemi... Zaraz zaraz, trzęsienia ziemi? W Polsce?
Pomijając kilka bardzo drobnych aczkolwiek oficjalnie odnotowanych trzęsień ziemi w naszym kraju, warto wiedzieć, że pokrycie tego typu pochodzi aż z Nowej Zelandii. Właśnie tam zostało opracowane i przetestowane w każdych warunkach porównywalnych do panujących u nas, jednak bardziej skrajnych, co już jest rekomendacją samą w sobie.
Przejdźmy jednak do walorów estetycznych. Dachówka ta pokryta jest naturalną posypką. Powierzchnia jest zatem mocno chropowata i może zbierać zabrudzenia. Jest natomiast na tyle zróżnicowana kolorystycznie, że ciężko będzie je dostrzec. Dachy tego typu stosuje się w Polsce już wiele lat, szczególnie w górach ze względu na swoje zalety szczególnie widoczne w tamtych rejonach. Warto podczas urlopu w Zakopanem przyjrzeć się miejscowym dachom i dostrzec ich doskonały wygląd nawet po latach.
To jest część artykułu
Estetyczne pokrycia dachowe. Jeżeli jeszcze nie czytałeś jego wstępu, serdecznie zapraszam do zapoznania się z nim.