Dzisiaj jest poniedziałek, 24 września 2018 r.

Systemy solarne

Producent
Fakro Fakro Zobacz »
Velux Velux Zobacz »

Co to są systemy solarne?

Systemy solarne to mająca przyszłość technika grzewcza, wykorzystująca promieniowanie słoneczne - bezpłatne źródło energii. Instalacje solarne można stosować we wszystkich gospodarstwach domowych. Energia słoneczna może być wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej, podgrzewania wody w basenach lub jako dodatkowe wsparcie dla systemu centralnego ogrzewania.
Z energii słonecznej można korzystać cały rok. Inwestując w systemy solarne, pomagamy chronić środowisko (redukcja CO2) oraz zmniejszamy koszty utrzymania domu, a biorąc pod uwagę stale rosnące ceny paliw (węgiel, gaz, olej opałowy) i energii elektrycznej - w sposób znaczący.
Już obecnie oszczędności finansowe wynikające z zamontowania systemu solarnego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej wynoszą nawet 60-70%, a w wypadku wspomagania centralnego ogrzewania - 30%.
Zasadniczymi elementami systemu solarnego są:
  • kolektory słoneczne
  • zbiornik wody
  • urządzenia pompowo-sterujące
  • armatura (naczynie wyrównawcze, zawór termostatyczny, separator powietrza, przewody)

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są elementami instalacji solarnej, pośredniczącymi w zamianie energii słonecznej na cieplną. Najczęściej instaluje się je na dachu, pod warunkiem że dach spełnia kryteria wytrzymałościowe. Kolektory słoneczne można także mocować do ściany południowej budynku na stelażu lub na ziemi.
Kolektor słoneczny składa się z:
  • pokrywy, czyli hartowanej szyby pryzmatycznej;
  • absorbera - jest to płyta pochłaniająca promienie słoneczne, najczęściej wykonana z miedzi. W celu zwiększenia wydajności kolektora płyty absorberów pokrywa się powłokami, dzięki którym promieniowanie cieplne nie wydostaje się na zewnątrz. Najlepsze są powłoki selektywne, które pozwalają bardzo dobrze absorbować ciepło, a jednocześnie ograniczają emisję cieplną;
  • izolacji i obudowy - aby kolektor nie oddawał ciepła do otoczenia izoluje się go najczęściej wełną mineralną lub poliuretanem.
Kolektor musi być podłączony do instalacji. Do współpracy z układami grzewczymi stosuje się kolektory cieczowe. Do płyty są przymocowane rury, w których cyrkuluje ciecz - jest to najczęściej płyn niezamarzający (roztwory glikoli, np. glikol polipropylenowy), rzadziej woda ze względu na konieczność opróżniania układu zimą. Płyta absorbera pochłania promieniowanie słoneczne, a czynnik roboczy (cyrkulacyjny) transportuje je do wymiennika.
Instalacja solarna przeznaczona tylko do podgrzewania wody użytkowej musi być wyposażona w zasobnik - stalowy zbiornik, w którym gromadzi się ciepła woda. Zasobnik powinien mieć dodatkowo grzałkę elektryczną, aby można było podgrzać wodę, gdy jej temperatura się obniży. Pojemność zasobnika należy dostosować do dobowego zapotrzebowania na ciepłą wodę.
Energia słoneczna może zimą wspomóc ogrzewanie domu. W wypadku instalacji grzewczej podłogowej lub ściennej (niskotemperaturowej) ciepło z kolektorów wpuszcza się od razu w podłogę lub ścianę, w innych potrzebny jest zbiornik dwufunkcyjny - z odprowadzeniem ciepłej wody użytkowej i odprowadzeniem ciepłej wody do instalacji centralnego ogrzewania.
Aby kolektory solarne zapewniały energię przez cały rok, muszą być urządzeniami nowoczesnymi, o dużej sprawności (absorpcji promieni słonecznych). Ponadto system solarny powinien być dobrany indywidualnie dla każdego domu.

Opłacalna inwestycja

Eksploatacja kolektorów słonecznych jest bardzo tania - składają się na nią koszty energii elektrycznej do napędu pompy obiegowej oraz koszty wymiany glikolu (raz na 5 lat). Mimo wysokich kosztów zakupu instalacji solarnej inwestycja szybko się amortyzuje w gospodarstwach o dużym zużyciu ciepłej wody użytkowej.
Fachowcy z firmy Ambit służą Państwu radą i pomocą w zakresie doboru właściwego systemu solarnego, montażu kolektorów i instalacji oraz oddania ich do eksploatacji. Pragniemy również poinformować, że jesteśmy autoryzowanym serwisantem, czyli mamy uprawnienia do uruchomienia instalacji. Często wykonanie prac przez autoryzowanego serwisanta jest jednym z czynników spełnienia warunków gwarancji udzielanej przez producenta. Na Państwa życzenie możemy również wykonywać wymagane w gwarancji przeglądy okresowe.
Wróć na poczatek strony
Kontakt

Ambit Jan Zielonkowski
i wspólnicy sp. j.

ul. Cementowa 5-9
80-298 Gdańsk (Zobacz)

Oddziały:
Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko lub firma*
Adres e-mail*
Telefon kontaktowy
Adres dostawy (dotyczy zapytań)
Kod pocztowy
Oddział firmy
Treść wiadomości*
Mapa dojazdu
Copyright © 2008-2018 Ambit | Mapa strony | Serwis korzysta z plików Cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności.
Wszystkie nazwy i znaki handlowe użyte w tekście są znakami zastrzeżonymi dla ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji. Wszelkie materiały tekstowe oraz graficzne
(w tym fotografie) zawarte na stronie pochodzą z ogólnodostępnych materiałów reklamowych udostępnionych przez producentów. Niniejsza strona nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów prawa.