Dzisiaj jest środa, 22 sierpnia 2018 r.

Systemy kominowe

Producent Produkty
Kominy Schiedel Kominy Schiedel Zobacz »
Kominy Presto Kominy Presto Zobacz »
Kanał systemu kominowego pracuje w bardzo trudnych warunkach, zwłaszcza ta jego część, która wystaje ponad dach. Od zewnątrz działają na niego czynniki atmosferyczne (deszcz, śnieg, wiatr, upały i mrozy), od wewnątrz natomiast wysoka temperatura i spaliny. Materiały użyte do wykończenia jego wystającej części powinny być odporne na działanie wymienionych czynników, niepalne, nietopliwe, bardzo trwałe i dobrej jakości. Ta część powinna być również starannie i estetycznie wykończona, aby harmonizowała z pokryciem dachowym i stylistyką całego budynku. Rodzaj materiałów i ich kolorystyka zależą od właściciela (określone na etapie projektowania), niemniej powinny zapewniać bezpieczne użytkowanie oraz podnosić walory estetyczne budynku.
Jako stały element domu, system kominowy powinien być zaplanowany z myślą, że będzie służył przez długie lata, a więc, stawiając go, powinno się przewidzieć podłączenie nie tylko aktualnie posiadanego kotła grzewczego, ale również możliwość podłączenia innych kotłów w przyszłości (porównywalny okres użytkowania kotła grzewczego jest krótki). Mogą one być wykonane z różnych materiałów, w zależności od potrzeb i upodobań. Są to tradycyjne modele murowane lub bardziej nowoczesne ceramiczne systemy kominowe.

Komin tradycyjny - murowany

Zbudowany jest z cegły ceramicznej lub pustaków ceramicznych. Wystającą ponad dach część muruje się zwykle z cegły klinkierowej lub ceramicznej i okleja płytkami klinkierowymi. Na szczycie umieszcza się betonową czapę, chroniącą go przed opadami.
Niezwykle ważny jest dobór zapraw murarskich i wykonanie spoin. Zapewniają one szczelność i gwarantują, że zaprawa między cegłami nie będzie pękać. Można (i warto) impregnować specjalnymi preparatami do cegły i klinkieru. Są to bezbarwne środki, które pozwalają dłużej utrzymać ładny kolor i czystość materiału ceramicznego. Odpowiednie produkty znajdą Państwo w dziale Chemia budowlana. Spotyka się kominy wykończone tynkiem (dosyć często) oraz okładziną z tego samego materiału, co pokrycie dachu. Taką możliwość dają płytki włóknocementowe i łupek. Na rynku do nabycia są również gotowe nasady, wykończone fabrycznie okładziną z cegły, farbą akrylową o gładkiej powierzchni lub fakturowaną powłoką tynkarską z żywicy. Wykończenia dostępne są w kilku kolorach.
Nasady mogą być:
  • obrotowe - wykorzystują siłę wiatru do wspomagania ciągu; turbina nasady obraca się w jedną stronę, niezależnie od kierunku i siły wiatru, wytwarzając podciśnienie w przewodzie spalinowym;
  • samonastawne - nasada ustawia się w kierunku wiejącego wiatru; są przeznaczone do zabudowy wylotów przewodów o działaniu grawitacyjnym.
Tradycyjny model murowany może być również wykorzystany do ogrzewania domu gazem lub olejem. Wystarczy wpuścić do niego wkład z nierdzewnej stali kwasoodpornej, do którego należy podłączyć kocioł. Wkład, ale ze stali żaroodpornej i pod warunkiem, że otwór ma odpowiednią średnicę, jest sposobem na wykorzystanie starego, nieszczelnego komina do dalszego odprowadzania spalin ze spalania paliw stałych, czyli sposobem na przywrócenie jego funkcji.

Systemy kominowe ceramiczne

To doskonałe rozwiązanie dla domu ogrzewanego gazem lub olejem. Przewód spalinowy, wykonany najczęściej z kamionki, umieszczony jest w obudowie z pustaków z lekkiego betonu. Wełna mineralna, która znajduje się między ściankami pustaka, stanowi izolację termiczną całej instalacji. Pustaki mogą mieć jeden kanał, pojedynczy przewód dymowy lub kilka kanałów, które będą wykorzystywane jako przewody wentylacyjne. Szczyt zakończony jest czapą betonową, a odcinek wystający ponad dach można wykończyć różnymi materiałami, np. elewacyjnymi płytkami klinkierowymi.
Dom może mieć jeden lub kilka kominów, w zależności od zastosowanych rozwiązań architektonicznych. Najczęściej w jednym z nich umieszcza się wszystkie przewody: spalinowy, dymowy i wentylacyjny. Najważniejsze jest, aby każde pomieszczenie ogrzewane i wentylowane miało oddzielny przewód spalinowy i wentylacyjny.

Izolacje przewodów

Od sprawności technicznej przewodów zależy prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo obiektu. Niedrożność spalinowych i dymowych przewodów lub ich wady konstrukcyjne mogą nie tylko zwiększać pobór energii, zaniżać efektywność urządzeń grzewczych, powodować niszczenie ścian i urządzeń systemu kominowego, ale również zagrażać bezpieczeństwu pożarowemu budynku oraz bezpieczeństwu przebywających osób (możliwość zaczadzenia). Warunki, jakie muszą spełniać tego typu konstrukcje, opisane są w przepisach prawa budowlanego. Przepisy te określają procedury odbioru technicznego budynku oraz nakładają obowiązek nadzoru i stałej kontroli przez służby kominiarskie.
Sprawność sytemu kominowego zależy od konstrukcji jego przewodów, warunków atmosferycznych, topografii terenu, wysokości komina. Aby funkcjonował on właściwie, muszą być wykonane odpowiednie izolacje:
  • izolacja gazoszczelna - powierzchnie kanałów (zwłaszcza spalinowych i dymowych) muszą być na całej powierzchni zaizolowane hermetycznie;
  • termoizolacja - zastosowane materiały termoizolacyjne muszą chronić ściany przed destrukcyjnym oddziaływaniem wysokich temperatur;
  • izolacja ogniowa - musi chronić nie tylko przed pożarem sadzy osiadającej na ściankach przewodów, ale także przed rozprzestrzenianiem się ognia poza obszar przewodów;
  • izolacja chemiczna - jej zadaniem jest ochrona konstrukcji przed korozją oraz destrukcyjnym działaniem kwaśnych związków siarki powstających przy reakcjach spalania;
  • hydroizolacja - chroni przegrody przed skutkami wilgoci;
  • izolacja akustyczna - tłumi wibracje powstające w paleniskach dużych kotłów gazowych;
  • izolacja wylotu (nasady) - zabezpiecza przed złymi warunkami pogodowymi (opady, duże wahania temperatur, wiatr).
Szczegółowe informacje dotyczące izolacji systemów kominowych uzyskają Państwo u fachowców firmy Ambit, natomiast podstawowe wiadomości na temat izolacji cieplnych znajdą Państwo w dziale Ocieplenia, wełna mineralna.
Aby komin prawidłowo funkcjonował, wszystkie części instalacji powinny być odpowiednio zamontowane. Kiedy skorzystają Państwo z doświadczenia naszych fachowców, będą mieli Państwo pewność, że będzie wykonany tylko z atestowanych materiałów, będzie bezpieczny i będzie spełniał swoje funkcje przez długie lata.

Producenci systemów kominowych

Na polskim rynku jest do wyboru wiele rodzajów wyrobów produkowanych przez różne firmy. W naszej ofercie znajdą Państwo najlepsze produkty wiodących firm. Są to:
Każdy z oferowanych przez firmę Ambit systemów kominowych opatrzony jest wieloletnią gwarancją. W wyborze optymalnych rozwiązań chętnie pomogą Państwu nasi specjaliści dysponujący odpowiednia wiedzą i bogatym doświadczeniem. Chętnie odpowiedzą oni na wszystkie Wasze pytania oraz udzielą profesjonalnych porad. Dzięki temu decyzja o zakupie konkretnych produktów będzie decyzją trafioną.
Wróć na poczatek strony
Kontakt

Ambit Jan Zielonkowski
i wspólnicy sp. j.

ul. Cementowa 5-9
80-298 Gdańsk (Zobacz)

Oddziały:
Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko lub firma*
Adres e-mail*
Telefon kontaktowy
Adres dostawy (dotyczy zapytań)
Kod pocztowy
Oddział firmy
Treść wiadomości*
Mapa dojazdu
Copyright © 2008-2018 Ambit | Mapa strony | Serwis korzysta z plików Cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności.
Wszystkie nazwy i znaki handlowe użyte w tekście są znakami zastrzeżonymi dla ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji. Wszelkie materiały tekstowe oraz graficzne
(w tym fotografie) zawarte na stronie pochodzą z ogólnodostępnych materiałów reklamowych udostępnionych przez producentów. Niniejsza strona nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów prawa.