Dzisiaj jest środa, 28 września 2016 r.
Velux

Świetlik tunelowy Velux TWR i TWF

Świetlik tunelowy TWR i TWF firmy Velux dostarczają naturalne światło do wszystkich pomieszczeń, w których nie ma możliwości zamontowania okien dachowych lub pionowych. Światło dociera do pomieszczenia poprzez specjalnie zaprojektowany tunel prowadzący od dachu budynku do sufitu. Ponadto świetlik TWR charakteryzuje się możliwością zastosowania nawet w sytuacjach, gdy odległość od sufitu do powierzchni dachu dochodzi do 6 m.
Świetlik przykład realizacji
Świetlik przykład realizacji (fot. Velux)
Świetliki tunelowe składają się z trzech podstawowych elementów. Pierwszy, umieszczony na dachu, to kołnierz uszczelniający zintegrowany z szybą w płaskiej ramie, o wymiarach 47 x 47 cm, wykonany z poliuretanu. Zastosowano z nim szybę hartowaną o grubości 4 mm z powłoką fotoaktywną łatwozmywalną i hydrofilną, przyśpieszającą schnięcie powierzchni. Znacznie ułatwia to dbanie o czystość, a tym samym o pełną efektywność użytkowania świetlika.
Świetlik przykład realizacji
Świetlik przykład realizacji (fot. Velux)
Kolejny element, znajdujący się między dachem a sufitem, to lustrzany tunel światłonośny. W typie TWF jest to elastyczny 2-metrowy tunel światłonośny o średnicy 35 cm (14"). W świetliku TWR składa się z dwóch elementów kolankowych i dwóch rur o długości 62 cm i średnicy 35 cm (14"). Dzięki powłoce Miro Silver skuteczność transmisji światła wynosi do 98%. Standardowy zestaw elementów świetlika tunelowego TWR pozwala dostarczyć światło dzienne na odległość 1,85 metra od dachu do sufitu. W razie większej odległości należy zastosować elementy przedłużające tunel ZTR, które wraz ze świetlikiem mogą stworzyć tunel o długości do 6 m.
Świetlik przykład pomieszczenia bez świetlika
Świetlik przykład pomieszczenia bez świetlika (fot. Velux)
Trzeci element, mocowany na suficie, to zestaw izolacyjny wykonany z akrylu, zapewniający skuteczną izolację cieplną. Świetlik w standardzie zaopatrzony jest w szybę matową. Szybę mrożoną lub pryzmatyczną mogą Państwo zamówić jako element dodatkowy. Wykończenie świetlika to sufitowy element wykończeniowy w postaci białego pierścienia. Zamiast standardowego białego pierścienia mogą Państwo zastosować pierścień dekoracyjny ZTB w kolorze srebrnym, mahoniu lub mosiądzu.
Świetlik przykład pomieszczenia po zamontowaniu świetlika
Świetlik przykład pomieszczenia po zamontowaniu świetlika (fot. Velux)
Świetlik tunelowy może być montowany w połaci dachowej o kącie nachylenia od 15° do 60° (profilowane materiały pokryciowe) i od 35° do 60° (płaskie materiały pokryciowe). Świetlik tunelowy wykonano w tej samej stylistyce co okna do poddaszy Velux. Elegancko wykończony kołnierz uszczelniający w ciemnym kolorze z wytrzymałą szybą doskonale pasuje do innych okien zainstalowanych na dachu.
Świetlik przykład realizacji
Świetlik przykład realizacji (fot. Velux)
Zastosowanie świetlików tunelowych umożliwia znaczny zysk energii w porównaniu z wykorzystywaniem sztucznego oświetlenia. Energia uzyskiwana z naturalnego światła to około 9 W z 1000 lumenów. Jeśli np. strumień światła ze świetlika to 2000 lumenów to dostarczana energia słoneczna wynosi w przybliżeniu 18 W. Ilość światła przechodzącego przez świetlik tunelowy zależy od jego konstrukcji. Świetlik TWR Velux dzięki łatwo zmywalnej szybie i gładkiemu lustrzanemu tunelowi zapewnia minimalne straty światła - zaledwie 6% na 1 m długości tunelu i 10% na jedno kolanko, zmieniające bieg tunelu. Nawet w zimowy dzień daje on ilość światła porównywalną z żarówką 60 W.
Świetlik przykład pomieszczenia bez świetlika
Świetlik przykład pomieszczenia bez świetlika (fot. Velux)
Dodatkowo można w świetliku zastosować Zestaw elektrycznego oświetlenia ZTL, który umożliwia doświetlenie pomieszczenia również po zmierzchu. Zestaw może być instalowany po zamontowaniu świetlika. Maksymalna moc żarówki 23 W.
Świetlik przykład pomieszczenia po zamontowaniu świetlika
Świetlik przykład pomieszczenia po zamontowaniu świetlika (fot. Velux)

Zastosowanie świetlika tunelowego TWR

Pomieszczenia, w których niemożliwe jest zastosowanie okien dachowych ani pionowych, np. łazienki, garderoby, korytarze, klatki schodowe, a nawet piwnice. Świetlik tunelowy TWR jest instalowany w sytuacji, gdy odległość od kalenicy mierzona w środkowej linii tunelu świetlika od górnej powierzchni łaty do sufitu wynosi od 1,45 m do 1,85 m; jeżeli odległość od kalenicy wynosi od 1,85 m do 6 m, wówczas należy dodatkowo zastosować elementy przedłużające ZTR.
Świetlik - wizualizacja
Świetlik - wizualizacja (fot. Velux)

Zastosowanie świetlika tunelowego TWF

Pomieszczenia, w których niemożliwe jest zastosowanie okien dachowych ani pionowych, np. łazienki, garderoby, korytarze, klatki schodowe, a nawet piwnice. Świetlik tunelowy TWF jest instalowany w sytuacji, gdy odległość od kalenicy mierzona w środkowej linii tunelu świetlika od górnej powierzchni łaty do sufitu wynosi od 0,4 m do 2 m.
Budowa
  • współczynnik Ut = 2,2 W/m2K
  • kołnierz uszczelniający zintegrowany z szybą w płaskiej ramie, wykonany z poliuretanu - wymiar elementu na dachu 47 x 47 cm
  • szyba hartowana o grubości 4 mm z powłoką easy-clean
  • budowa tunelu: TWR - 2 elementy kolankowe i 2 rury o długości 62 cm tworzące sztywny tunel światłonośny o średnicy 35 cm (14"), TWF - elastyczny 2-metrowy tunel światłonośny o średnicy 35 cm (14")
  • TWR - powłoka Micro Silver, dzięki której skuteczność transmisji światła wynosi około 98%
  • zestaw izolacyjny wykonany z akrylu
  • sufitowy element wykończeniowy w postaci białego pierścienia (w standardzie)
  • dopuszczalny kąt nachylenia połaci dachowej od 15° do 60° (profilowane materiały pokryciowe) i od 35° do 60° (płaskie materiały pokryciowe)

Przydatne linki

Wróć na poczatek strony
Kontakt

Ambit Jan Zielonkowski
i wspólnicy sp. j.

ul. Cementowa 5-9
80-298 Gdańsk (Zobacz)

Oddziały:
Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko lub firma*
Adres e-mail*
Telefon kontaktowy
Adres dostawy (dotyczy zapytań)
Kod pocztowy
Oddział firmy
Treść wiadomości*
Mapa dojazdu
Copyright © 2008-2015 Ambit | Mapa strony | Serwis korzysta z plików Cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności.
Wszystkie nazwy i znaki handlowe użyte w tekście są znakami zastrzeżonymi dla ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji. Wszelkie materiały tekstowe oraz graficzne
(w tym fotografie) zawarte na stronie pochodzą z ogólnodostępnych materiałów reklamowych udostępnionych przez producentów. Niniejsza strona nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów prawa.