Dzisiaj jest niedziela, 23 września 2018 r.

Świetliki dachowe

Producent
Fakro Fakro Zobacz »
Velux Velux Zobacz »
Świetliki to okrągłe otwory w połaci dachu, z zainstalowaną kopułą, która przez cylindryczny tunel doprowadza naturalne światło do pomieszczenia. Tunele wykonywane są z materiału refleksyjnego o zwiększonym współczynniku odbicia. Światło przenosi się na matowy lub pryzmatowy rozpraszacz, dzięki czemu pomieszczenie jest równomiernie oświetlone. Świetliki wykonuje się z trzech rodzajów materiałów: ze szkła, z poliwęglanu i z akrylu. Właściwości tych właśnie materiałów wpływają na to, że świetliki mają dużą powierzchnię wpływu światła, dużą przepuszczalność światła oraz dobrą izolacyjność akustyczną.
Świetliki dachowe stosowane obecnie na polskim rynku mają wiele zalet. Zapewniają przez cały dzień naturalne światło, które korzystnie działa na zdrowie i samopoczucie, a jednocześnie pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd.
Oprócz światła zyskuje się również ciepło. Ponadto świetliki dachowe charakteryzują się łatwością montażu, a jednocześnie bardzo dużą trwałością i odpornością na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Tego typu rozwiązania nie wymagają żadnych dodatkowych kosztów podczas eksploatacji. Świetliki można wykonywać na dachach płaskich, ukośnych, a także w ścianach pionowych, gdyż ich lekkość oraz prosta i elastyczna konstrukcja pozwalają na łatwe ominięcie wszelkiego rodzaju przeszkód, a dodatkowa izolacja zabezpiecza przed ewentualnymi ubytkami ciepła.
Świetliki dachowe mają uniwersalne zastosowanie i można nimi doświetlać wszystkie pomieszczenia, które tego wymagają, a w których niemożliwy jest montaż okien, czyli w łazienkach, garderobach, kuchniach czy garażach, w korytarzach, na klatkach schodowych, a nawet w piwnicach. Bardzo korzystne będzie również zamontowanie ich w pracowniach komputerowych, dużych czytelniach i bibliotekach domowych, w klasach lekcyjnych i innych miejscach, w których wykonywana praca wymaga precyzji oraz dużej sprawności psychofizycznej. Świetlik dachowy będzie użyteczny również nocą, jeżeli zainstaluje się w nim oprawę oświetleniową, która spełni funkcję lampy.

Rodzaje świetlików

Świetliki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu różnych konstrukcji. Mają rozmaite kształty, przeznaczone są do różnego typu budowli - zależy to głównie od szczegółowego przeznaczenia danego rodzaju świetlika. Wyróżnia się:
 • świetliki tunelowe - wykorzystuje się je do doświetlania pomieszczeń, które nie mogą być wyposażone w okno (kuchnia, garderoba); są często skonstruowane tak, by umożliwić rozproszenia światła;
 • świetliki tubowe - mają zastosowanie podobne jak świetliki tunelowe; wyposażone w odpowiedni pryzmat i powłokę ze srebra umożliwiają wykorzystanie światła o praktycznie dowolnym natężeniu;
 • świetliki połaciowe (płaskie) - stosowane do doświetlania większych pomieszczeń (np. sal konferencyjnych, warsztatów) lub korytarzy; dodatkowo służą do oddymiania i wentylacji; mogą występować w wersji stałej (nieotwieranej) albo otwieranej;
 • świetliki rurowe - za ich pomocą można doświetlić wszystkie pomieszczenia w budynku, nawet te, w których nie ma możliwości zamontowania okien dachowych czy pionowych (jak na przykład: łazienki, garderoby, korytarze, klatki schodowe, piwnice); do środka budynku wpada naturalne światło rozjaśniając wnętrza; w pozostałych pomieszczeniach świetlik rurowy stanowi dodatkowe źródło światła, pozwalając również na oszczędność energii elektrycznej.
Połączenie wytrzymałości, niskiego ciężaru oraz dużej elastyczności umożliwia tworzenie bardzo rozbudowanych systemów świetlików (m.in. nie są potrzebne systemy stolarki).

Asortyment

W dziale Okna dachowe znajdą Państwo następujące rodzaje produktów:
Fakro
 • Świetlik nieotwierany SFX
 • Świetlik otwierany SFV
 • Świetlik otwierany, sterowany elektrycznie SFV-E
 • Świetlik rurowy SLT
 • Świetlik rurowy SRT
Velux
 • Świetliki tunelowe
 • Systemy doświetleń do płaskich dachów
Wróć na poczatek strony
Kontakt

Ambit Jan Zielonkowski
i wspólnicy sp. j.

ul. Cementowa 5-9
80-298 Gdańsk (Zobacz)

Oddziały:
Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko lub firma*
Adres e-mail*
Telefon kontaktowy
Adres dostawy (dotyczy zapytań)
Kod pocztowy
Oddział firmy
Treść wiadomości*
Mapa dojazdu
Copyright © 2008-2018 Ambit | Mapa strony | Serwis korzysta z plików Cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności.
Wszystkie nazwy i znaki handlowe użyte w tekście są znakami zastrzeżonymi dla ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji. Wszelkie materiały tekstowe oraz graficzne
(w tym fotografie) zawarte na stronie pochodzą z ogólnodostępnych materiałów reklamowych udostępnionych przez producentów. Niniejsza strona nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów prawa.