Dzisiaj jest środa, 22 sierpnia 2018 r.

Rynny PVC

Producent Produkty
Gamrat Gamrat Zobacz »
Marley Marley Zobacz »
Galeco PVC Galeco PVC Galeco PVC Zobacz »

Co to są rynny PVC?

Na polskim rynku dostępne są one od niedawna. Wcześniej używano jedynie elementów z metalu. Jednakże na zachodzie Europy z powodzeniem stosuje się je w budownictwie od około 50 lat. Na system rynnowy składają się także rury spustowe, elementy łączące, kształtki, uchwyty do mocowania i akcesoria. Im bardziej skomplikowany dach, tym więcej rynien, rur spustowych i elementów je łączących. Dobór instalacji zależy też od efektywnej powierzchni dachu, czyli takiej, którą będzie trzeba odwodnić.

Elementy z PVC mają długość od 1 do 6 m. Rynny z PVC mają zróżnicowane kształty (przekroje), dostępne są w wielu kolorach i nie wymagają odnawiania. Systemy funkcjonują prawidłowo funkcjonują przy zmianach temperatur otoczenia od -50°C do + 50°C. Tworzywo pokrywane jest tlenkiem tytanu lub akrylem, albo stabilizowane promieniami ultrafioletowymi.

Na technikę montażu składa się sposób połączenia oraz poszczególne elementy. Aby instalacja prawidłowo i skutecznie funkcjonowała, musi być szczelna, a wszystkie elementy muszą być dokładnie dopasowane. Ich szczelność z kolei wynika ze sposobu montażu. Najlepiej, by wykonali go fachowcy. Doświadczonych i profesjonalnych fachowców znajdą Państwo w firmie Ambit.

Zastosowanie rynien i ich zalety

Współczesne rynny i rury spustowe to trwała i sprawna instalacja, wpisująca się w estetykę domu. Mają dużą odporność na warunki atmosferyczne - zwłaszcza promienie słoneczne i kwaśne deszcze, zanieczyszczenia powietrza oraz uszkodzenia mechaniczne.

Podstawowe zadanie systemu rynnowego to zebranie wód opadowych (i powstających podczas topnienia śniegu i lodu) z każdej połaci oraz odprowadzenie ich do sieci kanalizacji deszczowej lub do gruntu. Dzięki sprawnie działającej instalacji Państwa dach będzie bezpieczny i trwały. Jego poprawne odwodnienie w każdym domu decyduje nie tylko o trwałości elewacji, lecz także o trwałości fundamentów, ścian podziemnych, a zatem całego budynku.

Systemy rynnowe mają za zadanie zapewnić prawidłowy i całkowity odbiór wody z dachu budynku. Aby jednak upewnić się, czy wybrane rozwiązania odprowadzą wodę z połaci o danej powierzchni, warto skorzystać z wiedzy specjalistów z długoletnim doświadczeniem w ich produkcji, montażu i sprzedaży.

Podczas instalacji warto pomyśleć również o zasilaniu ogrodu wodą wyłącznie deszczową. Wystarczy w rurę spustową wmontować zbieracz deszczówki. Oszczędzanie wody pitnej (np. tej, którą moglibyśmy podlać ogród) jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Elementy

 • Rynny to przewody o przekroju otwartym biegnące wzdłuż krawędzi dachu. Ich zadaniem jest zebranie wody opadowej. Prowadzone są z lekkim spadkiem w kierunku narożników budynku, dzięki czemu woda nie wylewa się poza krawędzie, tylko płynie w kierunku rur spustowych.
 • Rury spustowe to pionowe odcinki przewodów o przekroju zamkniętym. Ich zadaniem jest zebranie wody płynącej i odprowadzenie jej poza budynek.
 • Odpływy - za ich pomocą następuje przejście w rury spustowe. Odpływ to odcinek, w którym wykonany jest obrobiony otwór odpowiedniego kształtu, pozwalający na włączenie rury spustowej. Można wyróżnić odpływy przelotowe (sztucery) oraz odpływy końcowe (na narożnikach pomieszczeń). Konstrukcja sztucerów pozwala na mocowanie rur spustowych niezależnie od tego, jak położona jest rynna.
 • Wylewki to kształtki, którymi kończy się rura spustowa. Wylewka może być włączona do kanalizacji deszczowej lub znajdować się nad gruntem.
 • Łączniki – są to złączki zwykłe, uszczelkowe i korekcyjne. Złączki korekcyjne lub uszczelkowe umożliwiają wykonanie połączeń z dylatacją (czyli z odstępem).
 • Narożniki – umożliwiają połączenie rynien w narożnikach budynku.
 • Łączniki do rur spustowych - kolana, trójniki, redukcje, mufy, mufy redukcyjne. Służą do włączania rur spustowych do odpływów, łączą rury spustowe i odpływy o różnych średnicach, pozwalają na zmianę kierunku rury spustowej, umożliwiają włączanie do rur spustowych dodatkowego wyposażenia.
 • Rynajzy, haki i obejmy - zadaniem tych elementów jest mocowanie elementów do dachów i ścian.

Przekroje

Kształt rynny decyduje o wyglądzie dachu, lecz ma także wpływ na efektywność systemu odwodnienia (przepustowość) i to, czy usuwanie zanieczyszczeń nie będzie sprawiało kłopotu. Na polskim rynku dostępne są wersje:
 • półokrągłe - najpopularniejsze; stosuje się je do odwadniania wszelkich rodzajów pokryć; są bardzo wytrzymałe na obciążenia mechaniczne;
 • o przekroju półeliptycznym - montuje się je na dachach o średnich i dużych powierzchniach; mimo stosunkowo małych wymiarów mają dużą przepustowość;
 • o przekroju prostokątnym lub kwadratowym - mają niewielką wysokość, dlatego montuje się je na dachach małych i średnich budynków; mocuje się je na niewidocznych z dołu hakach wewnętrznych;

System odwodnienia liniowego

W jego skład wchodzą:
 • korytka - gromadzą i odprowadzają wodę do studni zbiorczej, a następnie do kanalizacji deszczowej; korytka z PVC stosuje się głównie na terenach zielonych, przydomowych parkingach itp.
 • ruszty - zbierają wodę deszczową, przykrywają korytka i chronią je przed zniszczeniem; ruszty nakłada się na korytka i łączy za pomocą mocowania zatrzaskowego lub blokowego;
 • studzienki zbiorcze - zbierają wodę płynącą korytkami; studzienki umieszcza się w najniżej położonych punktach instalacji; mogą być wykonane w wersji z osadnikiem lub bez niego;
 • studzienki z osadnikiem zabezpieczają sieć kanalizacyjną przed zapiaszczeniem, jednakże wymagają okresowej konserwacji;
 • ścianki czołowe pełne lub z odpływem, tzw. króćcem odpływowym; ścianki czołowe montuje się na początku lub na końcu korytek; te z króćcami potrzebne są do wykonania poziomych odpływów do kanalizacji deszczowej lub łączenia poszczególnych elementów instalacji.
Uzupełnieniem systemu odwodnienia liniowego mogą być wycieraczki i wpusty deszczowe. Wycieraczka zbiera wodę przed drzwiami wejściowymi, a wpust może posłużyć do odprowadzania wody do kanalizacji.

Producenci rynien PVC

Na polskim rynku jest do wyboru wiele rodzajów tych elementów produkowanych przez różne firmy. W naszej ofercie znajdą Państwo najlepsze produkty dwóch wiodących firm wytwarzających systemy rynnowe z PVC. Są to: Oferujemy Państwu wyłącznie najwyższej jakości produkty, opatrzone wieloletnią gwarancją. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu w wyborze optymalnego rozwiązania. Wystarczy umówić się na spotkanie z fachowcem z firmy Ambit, by uzyskać kompletną informację na temat danego produktu oraz profesjonalną poradę na temat możliwości zastosowania danego rozwiązania. Dzięki temu podejmą Państwo właściwą decyzję co do wyboru rynien PVC i innych artykułów z naszego asortymentu.
Wróć na poczatek strony
Kontakt

Ambit Jan Zielonkowski
i wspólnicy sp. j.

ul. Cementowa 5-9
80-298 Gdańsk (Zobacz)

Oddziały:
Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko lub firma*
Adres e-mail*
Telefon kontaktowy
Adres dostawy (dotyczy zapytań)
Kod pocztowy
Oddział firmy
Treść wiadomości*
Mapa dojazdu
Copyright © 2008-2018 Ambit | Mapa strony | Serwis korzysta z plików Cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności.
Wszystkie nazwy i znaki handlowe użyte w tekście są znakami zastrzeżonymi dla ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji. Wszelkie materiały tekstowe oraz graficzne
(w tym fotografie) zawarte na stronie pochodzą z ogólnodostępnych materiałów reklamowych udostępnionych przez producentów. Niniejsza strona nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów prawa.