Dzisiaj jest poniedziałek, 20 sierpnia 2018 r.

Podsufitki i siding

Producent
Gamrat Gamrat Zobacz »
Marley Marley Zobacz »
Euronit Euronit Zobacz »
Elewacja, czyli zewnętrzna powierzchnia ściany budynku z wszystkimi znajdującymi się na niej elementami, podobnie jak dach czy okna stanowi wizytówkę domu. Warto zadbać, by estetycznie wyglądała i doskonale wkomponowywała się w otoczenie. Ponadto zewnętrzna powłoka budynku powinna chronić wnętrze, zapobiegać ucieczce ciepła i zapewnić wymaganą szczelność. Dlatego elewację należy pokryć odpowiednim, specjalnie do tego przeznaczonym materiałem. Służą do tego m.in. płyty i deski elewacyjne.

Do czego służą płyty/deski elewacyjne?

Ogólnie płyty i deski elewacyjne można wykorzystać do wykończenia szczytów i okapów, spodniego wykończenia dachów, do okładzin ściennych zewnętrznych i wewnętrznych, okładzin ściennych stosowanych w tunelach, podłóg przemysłowych oraz okładzin podłogowych, okładzin sufitowych, mebli, paneli wielowarstwowych, w rolnictwie i przemyśle, w budownictwie i ciesielstwie.
Elewacje można wykończyć na różne sposoby: położyć na nie warstwę tynku, płytki betonowe lub ceramiczne, zastosować tzw. obmurówkę lub drewnianą oblicówkę.
Najpopularniejszym jednak i najnowocześniejszym sposobem wykańczania elewacji, zabezpieczającym ściany z zewnątrz przed przenikaniem wody z opadów oraz wiatru, jest tzw. siding (inaczej oblicówka) wykonany z paneli winylowych lub PCV. Jest to tani, łatwy do ułożenia materiał. Nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych (wystarczy co jakiś czas zmyć go wodą z łagodnym środkiem czyszczącym). Szerokość paneli wynosi kilkanaście centymetrów, a długość do kilku metrów. Panele mocuje się (gwoździami) do rusztu z listew drewnianych lub klamrami do specjalnych listew systemowych. Panele winylowe i z PCV mają różne kształty i kolory, a oprócz elementów podstawowych dostępne są liczne elementy i akcesoria (narożniki, łączniki, kratki wentylacyjne, specjalne listwy oraz kształtki), gwarantujące estetyczny wygląd całości. Dzięki zastosowaniu sidingu można poprawić właściwości izolacyjne ściany, umieszczając między listwami izolację cieplną i wiatroizolację.
Elewacyjne deski sidingowe umożliwiają kształtowanie elewacji oraz tworzenie nowoczesnych powierzchni. Montuje się je na zakładkę lub pionowo na tzw. mijankę na podkonstrukcji drewnianej.
Sidingową okładzinę elewacyjną można stosować we wszystkich rodzajach budownictwa, od parterowych domków jednorodzinnych po budynki wielorodzinne, przemysłowe i handlowe średnio wysokie (do pięciu kondygnacji). Nadaje się do montażu na ścianach zarówno drewnianych, jak i murowanych (surowych i otynkowanych). Jest niezastąpiona przy odnawianiu starych, zniszczonych elewacji. Służy również do docieplania budynków. Okładziny z PCV można montować o każdej porze roku (temperatura powietrza powyżej -5°C).

Co to jest podbitka dachowa i do czego służy?

Jest zwana także podsufitką i służy do wykończenia dachu, czyli przykrycia wystających końcówek krokwi. Podbitka zapobiega jednocześnie niszczeniu okapu - fragmentu wysuniętego poza ściany, który jest szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych. Zabezpiecza także przed zagnieżdżeniem się ptaków. Dzięki zamontowaniu pod okapem podbitki można zainstalować dodatkowe oświetlenie wokół domu.
Podbitkę można montować na dwa sposoby: mocując jej elementy bezpośrednio do krokwi lub prostopadle do ściany domu. Podsufitka musi zostać zamontowana w taki sposób, by nie blokowała przepływu powietrza potrzebnego do wentylacji dachu. Niezachowanie tego warunku mogłoby szybko doprowadzić do zawilgocenia ocieplenia i zwiększonych strat ciepła. Z kolei zawilgocenie ocieplenia zagroziłoby wkrótce także konstrukcji. Dlatego najlepiej zamontowanie i wybór podbitki zlecić fachowcom. Doświadczonych fachowców znajdą Państwo w firmie Ambit Pokrycia Dachowe.

Rodzaje

Podbitka dachowa może być drewniana, drewnopochodna, metalowa lub wykonana z PCV.
  • Podbitki drewniane to najstarszy sposób zabezpieczania okapu. Wykorzystuje się w tym celu deski świerkowe, sosnowe lub modrzewiowe, które można pomalować bejcą barwiącą na wybrany kolor i przed zamontowaniem polakierować. Wadą paneli drewnianych jest jednak to, że wymagają specjalnych zabiegów konserwujących.
  • Panele drewnopochodne uzyskuje się ze świeżych wiórów drzewnych wymieszanych z żywicami. Ich powierzchnia jest dodatkowo zabezpieczona kolorową farbą akrylową. Mają strukturę jednorodną, dzięki czemu są odporne na działanie wysokiej temperatury i wilgoć. Konserwacja tego typu podbitki polega na odnawianiu koloru co 10-12 lat.
  • Wśród paneli metalowych wyróżnia się panele aluminiowe i stalowe. Panele stalowe można wykonać przycinając odpowiednio blachy stalowe ocynkowane. Wykorzystuje się do tego arkusze płaskiej blachy stosowane także na obróbki blacharskie. Na podsufitkę można też wykorzystać blachę trapezową. Przycięcie blachy i montaż paneli najlepiej zlecić doświadczonemu dekarzowi.
  • Panele z PCV to najnowocześniejszy i najbardziej praktyczny rodzaj podbitek. Mogą być gładkie lub o fakturze drewna, pełne lub perforowane (otwory w panelach perforowanych umożliwiają wentylację pod pokryciem dachowym). Podsufitki dostępne są w różnych kolorach. Panele są barwione w masie, więc nie widać na nich zarysowań. Ich konserwacja polega na zmywaniu wodą z detergentami. Sprzedawane są najczęściej z elementami uzupełniającymi, takimi jak: listwy brzegowe, kątowe i łączące.
  • Najpopularniejszym obecnie materiałem wykorzystywanym na podbitki są panele sidingowe. Stosuje się je zwłaszcza wtedy, gdy dom jest wykończony oblicówką winylową (sidingiem). Podbitka stanowi wówczas element całego systemu elewacyjnego.

Panele sidingowe

Panele sidingowe wyglądem przypominają deski drewniane i sprzedawane są w kilkunastu kolorach. Znacznie ułatwia to dobór barwy do elementów elewacji. Panele sidingowe są lekkie, trwałe i nie wymagają skomplikowanej konserwacji, jedynie umycia raz na kilka lat wodą z dodatkiem środka antystatycznego.
Do wyboru są panele wyprofilowane w kształcie jednej, dwóch lub trzech listew szerokości 10-12 cm każda i grubości zaledwie 1 mm, przy czym wszystkie mogą mieć powierzchnię gładką lub perforowaną na jednej albo wszystkich listwach.
Elementy podsufitek można docinać na potrzebną długość. Do ściany elewacyjnej i deski okapowej przybija się drewniane listwy, a do nich listwy wykończeniowe w kształcie litery "J" lub "F", między które wsuwa się panele sidingowe.
Panele komorowe wyglądem przypominają panele boazeryjne lub deski. Są grubsze od paneli sidingowych (ich grubość wynosi 8-10 mm), twardsze i sztywniejsze, a komorowa budowa zapewnia im lekkość. Dostępne są w dwóch szerokościach: 10 i 30 cm. Niezależnie od szerokości panele mają taki sam przekrój i najczęściej łączy się je na pióro i wpust. Konserwacja paneli komorowych ogranicza się jedynie do umycia co kilka lat wodą z dodatkiem środka antystatycznego. Podsufitka komorowa przeznaczona jest do zabudowy sufitów wewnątrz pomieszczeń oraz okapów dachów.
Rzadziej stosowane są panele pełne. Mają zazwyczaj gładką powierzchnię, choć spotyka się też rowkowane. Panele pełne produkowane są w technologii dwuwarstwowej. Zewnętrzna warstwa wykonana z twardego PCV zapewnia dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Wnętrze paneli wypełnione jest spienionym PCV - dzięki temu są lekkie i elastyczne.

Producenci paneli elewacyjnych, sidingu i podbitek

Na polskim rynku jest do wyboru wiele rodzajów paneli elewacyjnych i stosowanych do podbitek, produkowanych przez różne firmy. W naszej ofercie znajdą Państwo najlepsze produkty wiodących firm wytwarzających panele elewacyjne z PCV. Są to: Wszystkie panele elewacyjne i inne produkty sprzedawane przez firmę Ambit objęte są odpowiednią gwarancją. Zachęcamy Państwa do umówienia się na spotkanie z naszym fachowcem, który wesprze w Was w wyborze odpowiedniego produktu i zapewni profesjonalne doradztwo. W ten sposób mogą Państwo uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące naszej oferty, a zakupiony produkt będzie w pełni odpowiadał Waszym oczekiwaniom.

Produkty

Producent- produkty
Gamrat - podsufitka typu Siding, komorowa, Okładzina elewacyjna Siding
Marley - deski czołowe i podbitki
Euronit - deska elewacyjna Euronit
Wróć na poczatek strony
Kontakt

Ambit Jan Zielonkowski
i wspólnicy sp. j.

ul. Cementowa 5-9
80-298 Gdańsk (Zobacz)

Oddziały:
Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko lub firma*
Adres e-mail*
Telefon kontaktowy
Adres dostawy (dotyczy zapytań)
Kod pocztowy
Oddział firmy
Treść wiadomości*
Mapa dojazdu
Copyright © 2008-2018 Ambit | Mapa strony | Serwis korzysta z plików Cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności.
Wszystkie nazwy i znaki handlowe użyte w tekście są znakami zastrzeżonymi dla ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji. Wszelkie materiały tekstowe oraz graficzne
(w tym fotografie) zawarte na stronie pochodzą z ogólnodostępnych materiałów reklamowych udostępnionych przez producentów. Niniejsza strona nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów prawa.