Dzisiaj jest niedziela, 23 września 2018 r.

Dachówki ceramiczne

Producent Produkty
Meyer-Holsen Meyer-Holsen Zobacz »
Koramic Koramic Zobacz »
Röben Röben Zobacz »
Creaton Creaton Zobacz »
Jungmeier Jungmeier Zobacz »
Tondach Tondach Zobacz »
Braas Braas Zobacz »
Bogen Bogen Zobacz »
FCB FCB Zobacz »
Faktem jest, iż dachówka ceramiczna jest najstarszym rodzajem pokrycia, wykonanym z gliny ceglarskiej. Zarówno jej kolor, jak również kształt znalazły na trwałe swoje miejsce w naszej wyobraźni. Najlepszym na to dowodem są dzieci malujące na swych obrazkach zadaszenie dwuspadowe z wyraźnie zaakcentowanymi, czerwonymi dachówkami. Nie bez powodu ta właśnie barwa jest wybierana przez najmłodszych - czerwony bowiem to naturalnych kolor poszycia.

Dzięki takim zabiegom jak angobowanie czy glazurowanie gliny można nadać zadaszeniu inny, ciekawy kolor, zgodny z upodobaniami klientów. Elementy układane są na konstrukcji wykonanej z łat oraz kontrłat, pokrytych folią wstępnego krycia. Dzięki wyprofilowanym noskom, znajdującym się na spodniej stronie wyrobów, są one stabilnie zamocowane do konstrukcji. Tylko niektóre typy tego pokrycia, np. skrajne należy dodatkowo mocować za pomocą wkrętów.

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje dachówek ceramicznych:
  • mnich-mniszka
  • karpiówka
  • esówka
  • zakładkowa

Historia


O dachówkach ceramicznych wiedziano już w czasach Imperium Rzymskiego. Na terenach Europy Środkowej materiał ten zdobył uznanie dopiero w średniowieczu. W drugiej połowie XIX wieku w Berlinie skonstruowana została pierwsza maszyna do produkcji tych elementów budowlanych. Od samego początku układano je na zadaszeniach świątyń, pałaców i eleganckich kamienic. Nawet współcześnie, w czasach nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań, domy kryte takim materiałem stanowią symbol prestiżu i określają status rodziny.

Jakie zastosowanie mają dachówki ceramiczne i jakie są ich zalety?


Z pewnością są one jednym z najestetyczniejszych i najbardziej cenionych materiałów wykończeniowych. Doskonale pasują do domów o klasycznej architekturze. Z myślą o budynkach nieco bardziej nowoczesnych, stworzono natomiast płaskie dachówki zakładkowe, cechujące się prostokątnym kształtem i szeroką gamą kolorystyczną.

Dzięki tym wyrobom na urodzie zyskują elewacje, a w szczególności te tynkowane, drewniane lub wykańczane drewnem. Ładnie też komponują się z elementami kamiennymi, cegłą klinkierową lub płytkami imitującymi tego typu cegły.

Ich najlepszy wygląd zapewni wyeksponowanie na dachu o kącie nachylenia ok 45°. Ich atutem jest możliwość krycia zadaszeń o różnych stopniach trudności, w tym również wieżyczek oraz innych ozdobnych wykończeń.

Dachówki ceramiczne są bardzo trwałe. Przy dobrym ułożeniu zadaszenie wykończone tym pokryciem może przetrwać sto, a nawet więcej lat. Produkty te zapewniają doskonałą wentylację oraz skuteczne odprowadzanie wody opadowej. Długi okres użyteczności oraz nieskomplikowane zabiegi konserwujące dodatkowo wpływają na ich popularność.

Zastosowanie systemu podwójnych rowków zarówno w górnej, jak i bocznej części tego elementu zapewnia doskonała ochronę przed wodą, podwianiem śniegu oraz pyłu.

Palone modele odporne są na agresywne środowisko, wywołane przez ptasie odchody i kwaśne deszcze, oprócz tego chroni konstrukcję dachu przed działaniem wilgoci. Jest też ognioodporna i mrozoodporna.

Model ten wyrabia się tylko i wyłącznie z materiałów naturalnych, takich jak glina, ił i woda. Nie zawiera szkodliwych substancji ani dodatków, dlatego zaliczana jest do grona produktów ekologicznych.

Ma wysoki opór cieplny, doskonałe właściwości akumulacyjne i korzystny współczynnik przepuszczalności pary wodnej, dlatego często możemy usłyszeć określenie, że "dachówka oddycha".

Zadaszenie pokryte elementami ceramicznymi wytwarza przyjemny mikroklimat, który nie sprzyja rozwojowi pleśni oraz mikrobów, co jest korzystne szczególnie z punku widzenia poddaszy użytkowych.

W związku z tym, że kolory stanowią integralną część wyrobu (barwa nie jest uzyskiwana za pomocą farby emulsyjnej, szkliwa, powłoki, czy angoby) są one odporne na promieniowanie UV oraz inne szkodliwe czynniki atmosferyczne przez cały okres żywotności.

Przez wiele lat nie wymagają one praktycznie żadnych remontów ani zabiegów konserwacyjnych. Czasami można przemyć je wodą.

Jak pokazują doświadczenia zadaszenia kryte dachówką ceramiczną są bardziej odporne na zjawiska atmosferyczne, takie jak trąby powietrzne czy huragany. Związane jest to z małym formatem tych elementów budowlanych. Dodatkowo należy pamiętać, że ciężkie pokrycie jest gwarancją lepszego wyciszenia niż lekkie.

Ułożenie tych produktów najlepiej jest zlecić fachowcom, gdyż praca ta wymaga odpowiednich kwalifikacji. Serdecznie zapraszamy Państwa do jednego z oddziałów firmy Ambit, gdzie dobierzemy odpowiednią ekipę dekarzy, posiadających wieloletnie doświadczenie w tego typu pracach. Zachęcamy również do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Dachówki ceramiczne - rodzaje


Mnich-mniszka
Na ten typ pokrycia dachowego składają się dwa rodzaje produktów - mnichy oraz mniszki. Są one długie i wyróżniają się korytkowym, zwężającym się kształtem. Mocowane są do łat za pomocą klamer i drutu. Montaż ułatwiają wyprofilowane zakładki, umiejscowione na krawędziach wyrobów. Zadaszenie z modeli mnich-mniszka należy do pokryć samowentylujących, dlatego nie trzeba pod nimi zostawiać specjalnej szczeliny wentylacyjnej. Uznawany jest za najszlachetniejsze pokrycie ceramiczne, ale również najdroższe ze względu na duże zużycie samych wyrobów i czasochłonną robociznę. Przeznaczony głównie do renowacji dachów zabytkowych.

Karpiówka
Obok mnicha-mniszki należy do najstarszych typów dachówek ceramicznych. Jej nazwa pochodzi od jednego ze sposobów krycia, który swoim układem przypomina łuskę karpia (dotyczy ułożenia pojedynczego). Może być także układana w koronkę (ułożenie podwójne). Karpiówka jest płaskim i wąskim modelem.

Typowa ma kształt prostokąta, gdzie jedna z krótszych krawędzi jest zaokrąglona. Możemy spotkać również karpiówki sześciokątne, proste, segmentowe, łukowe, gotyckie i kościelne. Licowa powierzchnia dachówki może być gładka lub żłobkowana. Można spotkać też typy wyprofilowane a nawet ręcznie ornamentowane. Ze względu na kształt oraz wymiary uznawana jest za najbardziej plastyczny z tego typu wyrobów budowlanych. Za jej pomocą w łatwy sposób można pokryć okna zwane wolimi oczami, jak również kosze bez konieczności wykonywania obróbki blacharskiej. Karpiówka to także doskonałe rozwiązanie dla pokryć o skomplikowanej konstrukcji, np. stożkowych.

Esówka (holenderka, S)
Poprzeczny przekrój tej dachówki swym kształtem przypomina literę S. Zapewnia ona szczelność pokrycia oraz dobre odprowadzanie wody z zadaszenia. Umożliwia to również zmienną długość krycia. Esówki są szczególnie cenione podczas wymiany starych pokryć. Możliwość zmiennej szerokości krycia eliminuje w wielu przypadkach potrzebę przebijania starych łat, tym samym skraca zarówno czas jak i koszty remontu.

Zakładkowa
Obok karpiówek dachówki zakładkowe są najpopularniejszym, ceramicznym pokryciem zadaszeń. Charakterystycznym elementem tego typu wyrobów są, często sporych rozmiarów, wyprofilowane zakładki na górnych i bocznych krawędziach. Wyprofilowane są także spody tych elementów. Wyprofilowania tworzą zamki, które ułatwiają dopasowanie elementów w trakcie układania, poprawiając w ten sposób szczelność poszycia. Najpopularniejszym typem tego typu wyrobów jest marsylka, z dwoma charakterystycznymi wyżłobieniami. Inną najczęściej spotykaną formą licowej części modeli zakładkowych jest fala.
Rozróżnić można także wyroby wyglądem przypominające esówki, modele typu mnich-mniszka, jak i modele przesuwane, dostosowane do różnego zestawu łat.

Producenci dachówek ceramicznych
W naszej ofercie dostępne są wyroby sprawdzonych producentów, przywiązujących dużą wagę do jakości proponowanych klientom dachówek. Są to takie firmy jak:
Na wszystkie te produkty udzielana jest wieloletnia gwarancja. Jeśli potrzebują Państwo fachowej pomocy przy wyborze dachówek ceramicznych, zapraszamy do kontaktu z firmą Ambit. Umówimy Państwa na spotkanie z jednym w naszych fachowców, który chętnie odpowie na wszystkie Wasze pytania i udzieli wyczerpujących informacji na temat proponowanych produktów. Dzięki temu wybiorą Państwo rozwiązania na miarę Waszych potrzeb.
Wróć na poczatek strony
Kontakt

Ambit Jan Zielonkowski
i wspólnicy sp. j.

ul. Cementowa 5-9
80-298 Gdańsk (Zobacz)

Oddziały:
Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko lub firma*
Adres e-mail*
Telefon kontaktowy
Adres dostawy (dotyczy zapytań)
Kod pocztowy
Oddział firmy
Treść wiadomości*
Mapa dojazdu
Copyright © 2008-2018 Ambit | Mapa strony | Serwis korzysta z plików Cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności.
Wszystkie nazwy i znaki handlowe użyte w tekście są znakami zastrzeżonymi dla ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji. Wszelkie materiały tekstowe oraz graficzne
(w tym fotografie) zawarte na stronie pochodzą z ogólnodostępnych materiałów reklamowych udostępnionych przez producentów. Niniejsza strona nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów prawa.